• ČARO VIANOC NA HODINE CUDZÍCH JAZYKOV

• Vianoce. Tieto pre mnohých najkrajšie sviatky v roku sa slávia v mnohých krajinách po celom svete a sú spojené s rozmanitými ľudovými zvykmi a tradíciami. Vianocami sa viaže množstvo piesní (kolied) a najznámejšia z nich - Tichá noc je preložená do 300 jazykov a nárečí.

Aj na našej škole sme sa na hodinách cudzích jazykov (anglického a nemeckého) túto nádhernú koledu naučili. Zároveň sme si ich porovnali so slovenskou verziou koledy. Na hodinách ruského jazyka sa deti naučili pieseň - V lesu rodila joločka, čím sme si priblížili atmosféru Vianoc
              v týchto krajinách, ktorých jazyky sa učíme na našej škole. Počas Vianoc sa obdarúvame množstvom darčekov a posielame si vianočné vinše a pozdravy.
              Aj na hodinách ruského a nemeckého jazyka sme takéto pozdravy a pohľadnice tvorili vrámci projektu so želaním toho najlepšieho v obidvoch jazykoch.

Vianoce sú vtedy, keď nikto neplače, Vianoce sú tam, kde voňajú mamine koláče, Vianoce sú s tými, ktorých ľúbime i s tými, na ktorých myslíme.
              Šťastné a veselé Vianoce!
              Merry Christmas!
              Frohe Weihnachten!
               Pождествоm!

Mgr. Stirčáková Anna

• POZNÁŠ OSOBNOSŤ SVOJHO REGIÓNU?

• Koncom novembra sa v našej škole konala akcia pod názvom Poznáš svoj región?, ktorá vyvrcholila poslednou aktivitou Poznáš osobnosť svojho regiónu? Žiaci 4. – 9. ročníka počas novembrových dní surfovali po internete a listovali v encyklopédiách. Hľadali informácie a zaujímavosti o niekom, kto sa narodil, žil a pracoval  v okrese Humenné, Medzilaborce, Svidník, Michalovce či  Prešove a aj naďalej tu pôsobí, respektíve odišiel do Bratislavy či do zahraničia. Svoje informácie dali na výkres alebo vytvorili zaujímavú prezentáciu. S týmito projektmi oboznámili v prvý decembrový týždeň svojich spolužiakov.

Mgr. Gondorová, Mgr. Gavalčinová

• MIKULÁŠ V MŠ

•  Mikuláš, Mikuláš príď medzi nás!

Mikuláš je prvou predzvesťou vianočných sviatkov. Už tradične chodí medzi deti a rozdáva im darčeky. Inak tomu nebolo ani 6 decembra, keď v skorých ranných hodinách zavítal do nasej škôlky Mikuláš spolu s Anjelom. Naše deti privítali Mikuláša a Anjela básňami, piesňami za čo,  dostali sladkú odmenu, ale pre nás sa Mikulášsky deň neskončil, pretože sme sa tešili na Mikulášske vystúpenie pre rodičov . S veľkou nedočkavosťou sme očakávali mamičky a oteckov  o 15,00 hodine sa začal slávnostny Mikulášsky program. Detičky im spievali,recitovali a tancovali z čoho malí rodičia obrovskú radosť. Deti boli odmenené Mikulášskou nádielkou Zakončili sme slávnosť  pohostenim na ktoré prispeli rodičia, sladkými, slánymi dobrotami a punčom. Dúfame, že o rok príde Mikuláš zas.

Tatiana Hermanová, Jana Štefanová

• POZNÁŠ SVOJ REGIÓN?

• „Minulosť je zdrojom poznania a budúcnosť je zdrojom nádeje. Láska k minulosti znamená vieru v budúcnosť. ― Stephen Ambrose

V tomto duchu sa konala akcia a aktivity s tým spojené posledný novembrový týždeň na našej škole pod názvom Poznáš svoj región?  Žiaci  druhého stupňa a špeciálnych tried si zmerali sily v tom ako dobre poznajú región Horného Zemplína. V úvode vyučovacej hodiny sa rozdelili do skupín a začali kooperatívnym vyučovaním riešiť dané úlohy. V prvej úlohe mali identifikovať na obrysovej mape okresy Horného Zemplína a prideliť k ním erby. Obsahom druhej úlohy bolo na základe obrázkov  prideliť  historickým pamiatkam názov a miesto resp. okres kde sa nachádzajú. Najťažšou úlohou bolo vysvetliť význam nárečových slov v sotáckom nárečí, rusínskom  a rómskom jazyku. Pomenovať významnú osobnosť oblasti im išlo vcelku dobre. Svoju kreativitu využili pri určovaní a hľadaní typického regionálneho jedla. Na stupni víťazov sa ocitli lokše, bryndzové halušky, pirohy a nalečníky. Avšak jednohlasne potvrdili, že región v ktorom bývajú má mnoho krás, osobitosti a je potrebné navštíviť miesta, či porozprávať sa so starými rodičmi o tradíciách, zvykoch, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou identity každého regiónu.

PaedDr. Gajdošová, Mgr. Kuľhová

• MIKULÁŠ V ŠKOLE

• Ráno 6. decembra privítal každého žiaka našej školy Mikuláš s anjelom.

Chýbal iba čertík - čo nás učiteľov, veľmi potešilo.

Sladkou maškrtou od Mikuláša sme si takto spoločne  spríjemnili predvianočnú atmosféru.

• PASOVANIE PRVÁKOV

• V ZŠ s MŠ Koškovce sa dňa 30.11.2022 uskutočnilo pasovanie prvákov. Touto slávnosťou žiakov sprevádzali sudičky šťastia a radosti, rozumnosti a múdrosti a sudička šikovnosti a zručnosti. Postupne  priali deťom, aby v škole zažívali šťastné a radostné chvíle, aby sa im darilo v učení a aby boli prváci šikovní a zruční aj v oblasti hudby a telesnej výchovy. Sudičky deťom zadávali úlohy a pozorne sledovali ich plnenie. Splnená úloha bola sladko odmenená.

Celú akciu a aktivitu žiakov pozorne sledovala pani riaditeľka spolu s rodičmi ich ratolestí . Deti pochválila za preukázané vedomosti, zručnosti, šikovnosť a následne ich pasovala za prvákov.

Mgr. Zuzana Hajdučková

• KOĽKO LÁSKY SA ZMESTÍ DO KRABICE OD TOPÁNOK

• Koľko šťastia, radosti a lásky rozdáme, toľko sa sami od iných dočkáme.

Už po tretí krát sa deti školského klubu rozhodli potešiť starkých v zariadeniach a to zapojením sa do krásneho projektu „ Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. Spolu s pani vychovávateľkami priniesli do školy krabice, ktoré obalili vianočným papierom. Do každej krabice pribalili niečo sladké, slané, teplé, mäkké, duchovné,  niečo pre zábavu, ale hlavne vložili aj kúsok svojho srdiečka.

Veríme, že krabicami naplnenými dobrotami a láskou potešia a vyčaria úsmev babičke, či deduškovi.

Zo srdca ďakujeme rodičom a deťom, ktorí neváhali sa zapojiť a obdarovať druhých.

Ivana Čerňová

• KONZULTAČNÉ RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE

• Vážení zákonní zástupcovia žiakov, oznamujeme Vám, že dňa 7. decembra 2022 /streda/ v čase od 13,00 hod. do 16,30 hod. sa v našej škole uskutoční konzultačné rodičovské združenie.

Vaša účasť je dôležitá.