• Družobné vzťahy

• Priateľsto bez hraníc

Spolupráca Základnej školy s materskou školou Koškovce a Szkoly Podstawowej v poľskom Besku začala už v školskom roku 2000/2001. V tomto školskom roku nadviazali riaditelia oboch škôl RNDr. František Bočkay a Mgr. Janusz Tworzydlo prvé kontakty.

V nasledujúcich dvoch rokoch sa uskutočnilo niekoľko výmenných pobytov žiakov a pedagógov oboch škôl. Všetky však boli na oboch stranách financované z vlastných zdrojov alebo za pomoci sponzorov. V týchto finančne neľahkých začiatkoch spolupráce škole v Koškovciach pomohli samosprávy okolitých spádových obcí, ktorých deti sa výmenných pobytov zúčastnili.

Keďže Koškovce i Besko sa vo svojich štátoch nachádzajú v geograficky nevýhodnených oblastiach so značnou mierou nezamestnanosti, dali sa obe školy na neľahkú cestu získavania finančných prostriedkov z Európskej únie. V rámci predvstupových fondov a programu Phare CBC SFMP SR/PL tak uzreli svetlo sveta prvé úspešné projekty.

Do ich realizácie v rokoch 2003-2005 sa zapojilo viac ako 300 žiakov a pedagógov ZŠ s MŠ v Koškovciach. Takmer 200 ich do Poľska aj vycestovalo. Žiaci oboch škôl začali pomaly spoznávať život, históriu, kultúru, ľudové zvyky, tradície a turistické atrakcie susednej krajiny. Začali získavať nové vedomosti, schopnosti a praktické skúsenosti. So svojimi rovesníkmi spoza hraníc mohli spoločne prekonávať jazykové bariéry.

Viac sa o vzájomnej spolupráci dozviete v časti venovanej našim projektom.