• VÍTANIE JARI, VYNÁŠANIE MORENY V ŠKD

• Morena, Morena, do Laborca hodená...

Morena vládkyňa zimy už stráca svoju moc a tak je na čase, aby odovzdala svoje žezlo a nechala vládnuť pani Jar. Jar bola považovaná za začiatok niečoho nového. S príchodom teplých slnečných lúčov prichádza radostné obdobie, ktoré je vyjadrené vo zvykoch, tradíciách, riekankách, piesňach a hrách.

Deti školského klubu usilovne nacvičovali pásmo o Morene. Rozhodli  zbaviť sa jej, poslať s ňou všetko zlé, temné a choré, otvoriť sa príchodu novej jari.

Ich najkrajšou myšlienkou bolo nielen koniec neprajného zimného obdobia a príchod nového – jarného, ale aj ukončenie vojny a choroby.

V tento deň  sa s Morenou spoločne prešli dedinou spevom, prekáračkami. Pri rieke ju zapálili a hodili do vody.

Nakoniec jar privítali riekankou a piesňou o slniečku.

Ivana Čerňová

• SVETOVÝ DEŇ VODY - AKTIVITY NA DRUHOM STUPNI ZŠ

• „Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na zemi.“ Toto motto Leonarda da Vinciho sprevádzalo žiakov našej školy v týždni od 21.3 – 25. 3. 2022, v ktorom si pripomínali, prečo je voda pre život taká potrebná.  Pod vedením pani učiteliek Gulyásovej a Gajdošovej na hodinách biológie a geografie prebiehali u žiakov druhého stupňa,  zahalených do modrej farby, rôzne aktivity a diskutovalo sa aj na tému hodnoty vody v našom živote.

Piataci sa snažili porozumieť tomu, ako sa voda dostáva z riek do oblakov a naspäť, a preto si spoločne nakreslili a vyfarbili kolobeh vody. Zároveň si z vrchnákov od plastových fliaš vytvorili symbol vody – veľkú kvapku. Šiestaci takisto využili plastové vrchnáky od PET fliaš a obraz kvapky doplnili obrazom ryby. Siedmaci  a ôsmaci spoločne s pani učiteľkou vytvárali 3D model kolobehu vody, na ktorý použili rôzne materiály – od kartónovej krabice, cez farebné papiere, kamene, plastelínu, až po postavičky z Kinder vajíčok. Deviataci hodinu začali diskusiou o recyklovaní  plastových fliaš. Zároveň si to rovno aj vyskúšali, a z nepotrebných plastových fliaš vytvorili praktické, ale aj oku lahodiace výrobky, ako napríklad svietnik, misku či kvetináč. Žiaci špeciálnych tried vyrábali 3D model akvária, podmorský svet s prístavom, vodovod z plastových tašiek a navrhovali zaujímavé etikety na vlastné plastové fľaše.

Na konci týždňa žiaci nielen spoločne vytvorili na chodbe kútik venovaný vode, ale boli obohatení aj o nové informácie a pohľady na vodu ako životodarnú tekutinu. Žiakom sa aktivity veľmi páčili a tešili sa z výsledkov svojej práce.

Mgr. Dominika Gulyásová

• SVETOVÝ DEŇ VODY V ŠKD - 22.2.2022

• Dňa 22. marca si deti školského klubu pripomenuli Svetový deň vody. Na tento deň sa veľmi tešili. Už  deň vopred si vyrábali čelenky v tvare kvapky vody. Ráno prišli oblečení  v modrých tričkách. Vychovávateľky ŠKD pre deti  pripravili rôzne aktivity. Spoločne spievali, maľovali, robili pokusy, ale hlavne sa zábavne učili.  Deti sa prostredníctvom týchto aktivít pútavou formou dozvedeli  veľa o význame a dôležitosti  vody pre ľudí, rastliny a živočíchy. Celá akcia bola zavŕšená hrou Putujúca kvapka, ktorú si zážitkovou formou zahrali na školskom ihrisku.

Ivana Čerňová

• KARNEVAL V MŠ

• Karneval v MŠ

Karneval je sviatok, ktorý je typický pre fašiangové obdobie. Aj v našej škôlke sme mali 28. februára karneval. Všetky deti si ráno do škôlky priniesli masky, do ktorých sa neskôr prezliekli a zábava sa mohla začať. Policajt, čarodejník, víla, červená čiapočka, ba dokonca aj pilčík boli niektoré z mnohých masiek v našej materskej škole. Zábava to bola obrovská!

Mgr. Katarína Šimečková