KOLOBEŽKA – RÝCHLOBEŽKA A JAZDA NA BICYKLI
Dňa 17. 5. 2024 sa v ŠKD uskutočnila dopravná súťaž. Bola zameraná na motivovanie a zvyšovanie záujmu o dopravnú výchovu. Prebiehala v dvoch častiach. Teoretická časť bola zameraná na znalosti z pravidiel cestnej premávky. Šikovnosť predviedli v praktickej časti v jazde na kolobežke alebo bicykli. Každé dieťa bolo odmenené diplomom a reflexným prvkom.
p. Čerňová, p. Paličková
56
VLASTIVEDNÉ POTULKY PO SLOVENSKU SO ŠTVRTÁKMI
Naše Slovensko je krajina, ktorá v sebe skrýva veľmi veľa nádherných miest, ktoré stoja zato, aby sme ich objavovali a spoznávali. Presvedčili sme sa o tom aj na hodinách vlastivedy vo 4. ročníku. Na začiatku sme cestovali časom a sledovali ako sa menil život na Slovensku. Neskôr sme „prstom na mape“ precestovali celú krajinu a dozvedeli sme sa o nej veľa zaujímavostí. Zároveň sme zistili, že sa na Slovensku nachádzajú výnimočné miesta, ktoré sú považované za dedičstvo celého ľudstva, a preto sú zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Svoje vlastivedné potulky sme zavŕšili zaujímavými projektmi. Žiaci si mohli vybrať z desiatich tém: Cestovná kancelária, Pozvánka do našej obce, Kronika obce a jej zaujímavostí, Povesti a legendy regiónu, Chutné špeciality regiónu, Zberateľ ľudových tradícií, Architektonické skvosty regiónu, Ornamenty a vzory regiónu a Skok do histórie. Kreativite sa medze nekládli. Mohli vytvoriť projekt na papieri, prezentáciu, fotoreportáž, video, zvukovú nahrávku alebo inú podobu projektu.
Zvládli to perfektne a dominovali projekty, ktoré vyzdvihli krásy a zaujímavosti regiónu. Všetky projekty boli ohodnotené jednotkou. Najviac vydarené však boli: projekty na papieri - Chutné špeciality regiónu od Lenky Horvatovej, Povesti a legendy regiónu od Laury Horvatovej, Skok do histórie – Slovensko v 20. storočí od Jožka Vargu, Cestovná kancelária od Karolíny Dankovej, ale aj zaujímavé video - Pozvánka do našej obce v podaní Adama Kočana a prezentácia - Vďaka vlastivede históriou až po súčasnosť Vihorlatskej knižnice v Humennom od Emmky Gajdošovej.
Mgr. Anna Stirčáková
3
DEŇ OTCOV V MŠ
Deň otcov rovnako ako deň matiek patria medzi symbolické medzinárodné dni. Nejde tak o tradičný štátny sviatok či deň pracovného pokoja. Oslavuje sa vždy tretiu júnovú nedeľu v danom roku. My v našej škôlke sme pripravili na Deň otcov darček v podobe srdiečka, naučili sa báseň a s láskou odovzdali tento darček svojmu ockovi.
Tatiana Hermanová
DEŇ MATIEK V NAŠEJ OBCI
Dňa 24. mája 2024 sa v Kultúrnom dome v našej obci uskutočnilo vystúpenie žiakov ZŠ s MŠ Koškovce.
Pri milej príležitosti, oslavy Dňa matiek, sme sa formou odohranej rozprávky, tancami, piesňami, či veršami poďakovali všetkým mamám a starým mamám za ich starostlivosť, trpezlivosť a lásku. Vystúpenie detí bolo príjemným spestrením piatkového popoludnia v našej obci.
Všetkým šikovným deťom, ktoré sa koncertu zúčastnili ďakujeme.
64
MDD V MŠ
01.06.2024 je najkrajší sviatok deti všetkých pleti. Ráno 31.5.2024 spolu s deťmi sme si vyzdobili triedu, chodby, školský dvor farebnými stužkami, balónmi. Oslávili sme tento krásny deň rôznymi hrami, športovými súťažami, ale aj výbornou opekačkou. Počasie nám vydržalo a na školskom dvore sme si mohli vychutnať náš veľký deň. Tancovalo sa, spievalo a každý si zaslúžil diplom, sladkú odmenu, samozrejme nechýbala torta a darček.
Tatiana Hermanová, Jana Štefanová
2
ŠKOLSKÝ VÝLET - CESTA ZA ZÁBAVOU I HISTÓRIOU
Školské výlety sa začali aj v našej škole. Žiaci 1. stupňa odprevadili 27.5. 2024 svojich spolužiakov
do školy v prírode a po ich stopách sa vydali aj piataci a šiestaci. 31. 5. 2024 ich privítali slnkom zaliate končiare Vysokých Tatier. Slnečné dopoludnie strávili na Štrbskom plese, kde obdivovali krásu našich veľhôr, dostatočne sa vyšantili v Tricklandii v Starom Smokovci a popoludní prechádzali historickými miestnosťami Kežmarského hradu a spolu s tretiakmi sa zabávali na jeho nádvorí. Sladkou bodkou za celodenným výletom bola zmrzlina v Strážskom. Unavení, ale plní zážitkov vo večerných hodinách objali svojich rodičov pred základnou školou.Mgr. Gavalčinová, Mgr. Kuľhová
13
DEŇ MATIEK V MŠ
Deň matiek patrí medzi najdojemnejšie sviatky - pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Matka, ktorá všetko chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a bude stále milovať svoje dieťa bez ohľadu na to, aké ono je.V našej materskej škole tomuto sviatku pripisujeme veľkú dôležitosť a veľmi nám záleží na tom, aby sa deti odprezentovali v najlepšom svetle. Nebolo tomu inak ani v tento rok. Pripravili sme krátky program v podobe básní, piesní a darčekov pre mamičky. Odmenou nám bol potlesk prítomných hostí a slová uznania a pochvaly, že hoci sú deti ešte male, zvládli výkon na javisku na výbornú. Ďakujeme všetkým mamičkám za to, že ste.
Tatiana Hermanová
STAVANIE MÁJA V MŠ
História stavania mája siaha až do roku 1255 do nemeckého mesta Aachen, kde sa máje stavali pred príbytkami bohatých mešťanov. U nás na Slovensku, sa máje v oblasti západného Slovenska stavali na začiatku mesiaca, hlavne v noci na prvého mája. Na Zemplíne či na juhu stredného Slovenska sa stavali na Turíce. Tento ,,vyzdobený strom” ,mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Máje sa dodnes zvyknú postaviť na námestia pred miestne úrady či kultúrne domy. Vztýčený strom tu ostáva väčšinou celý mesiac, na konci ktorého sa slávnostne odstraňuje pri oslave váľania mája. Aj my s deťmi sme sa pripravili na stavanie mája, ktoré sa uskutočnilo 30.04.2024 pred kultúrnym domom v Koškovciach za prítomnosti starostu obce, zamestnancov OÚ, ZŠ, stacionáru, občanov. Detičky sa tešili, keď mohli viazať na korunu 15 m vysokého stromu farebné stužky a pritom si spievali májové piesne aj si zatancovali. Dostali sladkú odmenu.
Tatiana Hermanová