• SLÁVNOSTNÉ UKONČENIE ŠKOLSKÉHO ROKA

• Zbohom škola, hurá prázdniny!

Horúce dni priniesli aj záver školského roka. Vo štvrtok 30.6.2022 žiaci po zvonení nevchádzali do svojich tried. Sústredili sa na školskom  dvore, aby si vypočuli príhovor riaditeľky školy a z rúk pani Škovranovej, predsedníčky rodičovského združenia, prevzali ocenenia. Tí najlepší za výborný prospech a reprezentáciu školy boli už tradične odmenení tričkom s logom školy a inými vecnými darmi. Samozrejme, že sa tešili.  Tešili sa aj naši malí druháci. Vyhrali zber papiera a sladká pochúťka – zákusky boli ich. Po tomto vyhodnotení riaditeľka školy venovala zopár slov deviatakom. Nasledovala slávnostná triednická hodina a rozdávanie vysvedčení. Záver posledného školského dňa patril deviatakom. Všetkých prekvapili ich ladné pohyby. Tancovali valčík, ktorý nacvičili pod vedením p. uč. Laca. Mladších spolužiakov pobavila ich spomienka na roky minulé a vyučujúcich dojali slová ich slávnostného prejavu. Posledné zvonenie ukončilo pôsobenie týchto nastávajúcich stredoškolákov v tejto škole. Krátko po deviatakoch sa so svojimi triednymi učiteľmi rozlúčili aj ostatní žiaci. Brány školy sa zatvorili. Nikto však nemyslel na ich opätovné otvorenie, všetci sa tešili na letné prázdniny.

• VÝLET DETÍ Z MATERSKEJ ŠKOLY

• Dňa 24.6.2022 sme sa celá škôlka  vybrali na výlet do Medzilaboriec. Cesta vlakom bola pre nás veľmi zaujímavá a pri prechádzke mestom sme videli rôzne historické pamiatky. Mini skanzen nás veľmi zaujal, no najväčší úspech aj tak zožala zmrzlina 😊

Mgr. Katarína Šimečková

• ČÍTAJME SI 2022

• Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka,  pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami, ponúka chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou, relaxovať. Dáva možnosť naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumieť pojmom.

Tieto slová adresovala mladým čitateľom Linka detskej istoty na svojom informačnom letáku. Práve pod jej záštitou sa konal ďalší ročník čitateľského maratónu, do ktorého sa prihlásili aj žiaci našej školy. 21.6.2022 od 1.vyučovacej hodiny do 6. sa do tejto akcie zapojilo 135 žiakov I. a II. stupňa. O 7,10 hod. začali tí najmladší. Čítali bájky. Po skončení čítania sa každý čitateľ  zapísal do prezenčnej listiny a podpísal na plagát, ktorý nám poslal organizátor akcie. Následne knihy, prezenčnú listinu i plagát vyučujúca posunula ďalšej triede. Takto to pokračovalo až po 9.B triedu. Úryvok bájok prečítal každý, kto v tento deň bol na vyučovaní.

Organizátori i my, učitelia, vieme, že chlapci i dievčatá čítajú. Čítajú správy v mobiloch, pravidlá počítačových hier.... Všetci však budeme  veriť, že v tomto pretechnizovanom svete aj  toto netradičné čítanie ich  zaujme natoľko, že aspoň občas siahnu po knihe, ktorá má príbeh.

Mgr. Jana Gavalčinová

• BESEDA S VETERINÁRNYM LEKÁROM

• Hovorí sa : „ Nikto nám nedá toľko lásky ako pes. Pes nás má rád viac ako seba“ .

O správaní sa k našim zvieracím miláčikom, o starostlivosti o ne, ale aj hygiene, ochoreniach psov a mačiek, o tom rozprával s našimi žiakmi z prvého stupňa, ale aj s deviatakmi, veterinár Miroslav Kakuta. Navštívil nás so svojim psom , írskym vlkodavom Edanom 21.júna. Úvod prednášky bol zameraný na správanie sa nás, ľudí, k našim zvieracím kamarátom. Žiaci boli upozornení na to, že už aj u nás platí zákon, že pes nesmie byť uviazaný na reťazi a že zviera nie je vec, ale živý, cítiaci tvor. Vedeli pekne odpovedať prečo majú radi zvieratá, o čo nás zvieratá obohacujú v našom živote , ako sa o ne starajú a ako sa im venujú. Pán doktor im vysvetlil prečo je dôležité očkovanie a odčervovanie hlavne psov a mačiek, ako aj dôsledné umývanie rúk po kontakte so zvieratkom. Záver prednášky patril deťom a Edanovi. Mnohí  ho chceli  pohladkať, aj vyfotiť sa. A pridali sa k nim aj niektoré pani učiteľky. Na chvíľočku medzi nás zavítala aj pani riaditeľka . Za fotky ďakujeme pani učiteľke Krížovej.

J. Kakutová