Dňa 6.11.2018 sme si spolu s rómskymi deťmi z 8.C triedy v súčinnosti s ich tr. učiteľkou Mgr. M. Ficovou a sociálnou pedagogičkou PhDr. Janou Barnovou, pripomenuli udalosť z obdobia II. Svetovej vojny, kedy na podnet nacistického Nemecka boli Rómovia označení ako nepriatelia rasovo čistého štátu.
Na začiatku sme realizovali aktivitu: „Nájdi, ku komu patríš!“. Deti mali na čele nalepené farebné lepky, podľa ktorých sa mali zaradiť do správnej skupiny. Nikto však nevedel akú farbu lepky má. Hra sa realizovala v úplnej tichosti, takže si deti museli nájsť spôsob, ako sa správne zadeliť. Túto aktivitu zvládli dobre a na jej konci sme mali dve skupiny žiakov. Obidve skupiny si sadli na svoje miesta a pustili sme im zvučku poplachu. Vypočutím tejto zvučky sme chceli navodiť atmosféru, ktorá by ich hlbšie vtiahla do témy. „Takto kedysi Nacisti spustili poplach, prišli do osád, miest, dedín a podobne ako ste sa vy rozdelili podľa farby lepky(prúžku), tak aj oni rozdelili ľudí na Rómov a Nerómov.“ Potom sme pokračovali v rozprávaní a priblížení informácií o tejto udalosti. Deťom sme sa snažili dať do povedomia, že okrem židovského holokaustu sa realizoval aj rómsky holokaust. Oboznámili sme ich so základnými informáciami, ktoré sa týkali spomínanej udalosti. Získali informácie o tom, že zo dňa 2.na 3.augusta1944 v koncentračnom tábore Auschwitz – Birkenau nahnali nacisti 2900 Rómov do plynovej komory. Na pamiatku tejto smutnej udalosti bol 2. august vyhlásený ako Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov. Prostredníctvom masmédií sme im premietli zábery z koncentračných táborov. Pre poniektorých žiakov bolo veľmi ťažké pochopiť, že niekto zabije človeka len kvôli tomu, že je Róm. Fotky s vyhladovanými deťmi v ich veku, boli pre nich asi najemotívnejšie. Práve v našom storočí sa o rómskom holokauste začalo bližšie rozprávať. Na verejnosť sa dostali informácie, ktoré boli dovtedy utajované, alebo sa o nich nerozprávalo. Na pamiatku Rómov, ktorí takto zomreli boli na Slovensku postavené pamätníky. Prvý bol odhalený v r. 2005 v Banskej Bystrici so symbolickým názvom „Nezabudnime!“ Postupne takéto pamätníky vznikli aj v týchto mestách: v Lutile, Nemeckej, Hanušovciach nad Topľou, vo Zvolene, Slatine, v Dubnici nad Váhom, i Dunajskej Strede. Odhaduje sa, že počas II. Svetovej vojny zomrelo v koncentračných táboroch do 500 000 Rómov. V súčasnosti patria Rómovia spolu s odnožou Sintou k najväčšej 12 miliónovej menšine v Európe. Žiakom sme zdôraznili, aby si vážili, že žijú v tejto dobe a aby boli hrdí na to, že sú Rómovia.
V ďalšej časti sme sa spolu vybrali na miestny cintorín, aby sme si v tomto dušičkovom čase pripomenuli nie len svojich blízkych zosnulých, ale aj obete rómskeho holokaustu. Symbolicky sme zapálili sviečku a pomodlili sa za všetkých zomrelých Rómov počas II. Svetovej vojny. Bol to pekný spoločný prejav našej úcty voči všetkým zosnulým. Aktivitu sme zakončili touto myšlienkou: „Vážme si život, lebo je tým najvzácnejším darom, ktorý máme a zároveň nikdy nezabudnime na tých, ktorí nás už predišli do večnosti.“