TECHNICKÉ VYNÁLEZY
Na hodine pracovného vyučovania vo 4. ročníku sme preberali tému – Človek a technika. Žiaci najprv vyjadrovali svoje názory, ako technika dokáže človeku pomôcť a porovnávali aj situácie, v ktorých mu dokáže aj uškodiť. Potom dostali problémovú úlohu - nakresliť a následne prezentovať, ktoré technické vynálezy sú podľa nich pre človeka veľmi dôležité.
Na domácu úlohu dostali žiaci vyrobiť svoj technický vynález z ľubovoľného materiálu. Vznikli kreatívne výtvory, ktoré zaujali všetkých, za čo si zaslúžili aj jednotku do žiackej knižky.
Veď posúďte sami!
Mgr. Stirčáková
6
TIMRAVINA STUDNIČKA
Dňa 23.10.2024 sa konalo regionálne kolo súťaže v umeleckom prednese Timravina studnička v Humennom. Je to recitačná súťaž venovaná pôvodnej slovenskej próze. Pravidelne sa v nej zúčastňujú recitátori z regiónov Humenné, Medzilaborce a Snina.
Žiaci našej školy, ktorí reprezentovali aj región Humenné, v nej boli úspešní. Daniel Kočan, žiak 7.A, sa umiestnil na 2. mieste a Diana Čopanová, žiačka 4.A, obsadila 3. miesto.
Víťazom srdečne blahoželáme a želáme im veľa úspechov v ďalších recitačných súťažiach.
Mgr. Stirčáková
MÚDROSŤ A ŠIKOVNOSŤ NAŠICH STARÝCH RODIČOV
24.10.2024 na pôde našej školy sa opäť stretli tri generácie, aby spoločne strávili nádherné popoludnie pri rôznych aktivitách. Pri vstupe ich vítali žiačky 9.A, no nie chlebom a soľou, ale chutným závinom.
Babka, dedko s nami žili,
Vnuka, vnučku rozprávkou vždy potešili......
Aj takéto verše odzneli v programe našich detí a žiakov. Svojou vlastnou tvorbou sa predstavili tí starší – piataci, šiestaci i siedmaci. Deti MŠ spievali, žiaci I. stupňa tancovali
a aj tí najstarší sa pridali. Všetci totiž chceli po slávnostnom príhovore p. riaditeľky potešiť svoju mamku, babku, dedka i ocka. P. riaditeľka adresovala zopár viet práve starým rodičom, vyzdvihla ich múdrosť a šikovnosť a zdôraznila, že sú neoceniteľným príkladom pre svoje deti i vnúčatá. Zároveň všetkých pozvala, aby si spoločne zašportovali, prejavili svoje znalosti z ústnej ľudovej slovesnosti, vyrobili nádherný darček či záložku do knihy a aby rodičia i starí rodičia dokázali svojim deťom, že stále majú presnú mušku. Babky i mamky spoločne
s p. učiteľkou vyrábali nátierky a spomínali na svoje rodinné recepty. Všetci sa cítili dobre. Veď čo môže byť krajšie, ako v tomto uponáhľanom čase sa zastaviť a stráviť zaujímavé popoludnie so svojou vnučkou či vnúčikom práve v októbri – v Mesiaci úcty k starším.Mgr. Jana Gavalčinová
72
MY MACHINE - PROJEKTOVÉ VYUČOVANIE NA 1. STUPNI ZŠ
Deň pred jesennými prázdninami zažili žiaci 1. stupňa mimoriadnu návštevu – prišli medzi nich študenti Technickej univerzity v Košiciach a žiaci Strednej odbornej školy technickej v Humennom. S podporou organizácie Karpatská nadácia sa zapojili do programu MyMachine, ktorý podporuje kreatívne myslenie a technické zručnosti. Po úvodnom slove a motivácii sa žiaci pustili do práce. Ich úlohou bolo vymyslieť a nakresliť originálny „vynález“, ktorý následne študenti strednej a vysokej školy pretvoria do reálnej podoby. Medzi žiakmi sa objavilo množstvo kreatívnych a jedinečných nápadov. Každý svoj návrh predstavili pred spolužiakmi, a spoločne potom vybrali tri najzaujímavejšie „vynálezy“, ktoré budú vyrobené. Keďže samotná výroba si vyžaduje niekoľko mesiacov, budeme netrpezlivo čakať na výsledok. Už teraz sa tešíme, ako sa študentom podarí tieto nápady zrealizovať a oživiť.
Mgr. Janette Gondorová
12
DEŇ V KRAJSKOM MESTE
Dňa 22.10.2024 žiaci 5.A, 6.A i 7.A zavítali do krajského mesta. Pozreli si rozprávku Išlo vajce na vandrovku. Rozprávku o ťažko chorom chlapčekovi, ktorého v nemocnici počas návštev zabávali jeho príbuzní, aby ho aspoň trochu potešili a rozveselili. Po nej žiaci obdivovali dominantu a najkrajší objekt v historickom centre Prešova – KONKATEDRÁLU SV. MIKULÁŠA, kostol v neskorogotickom štýle z roku 1230. Zaujala ich aj ďalšia národná kultúrna pamiatka – MÚZEUM SOLIVAR. Pani sprievodkyňa im porozprával o varení soli zo soľanky a jej ťažbe, ktorá, žiaľ, už skončila. V tento deň nechýbala ani návšteva OC Eperia, a tak spokojní žiaci odchádzali domov s novými zážitkami a dojmami. Môžeme konštatovať, že divadelné predstavenie prispelo k umeleckému zážitku žiakov, k prežitiu ozajstnej divadelnej atmosféry a návšteva kostola i múzea k spoznávaniu regionálnych dejín.
Mgr. Jana Gavalčinová
11
MEDZINÁRODNÝ DEŇ HUDBY V MŠ
1. októbra príležitosť na oslavu Medzinárodného dňa hudby. Tento deň sa stal prostriedkom k napĺňaniu hudobných aktivít. Prvý októbrový deň je vhodný aj na výstavy hudobných nástrojov, platní, plagátov, obrazov, karikatúr a fotografií na tému hudba. Aj my v našej škôlke sme si urobili deň plný hudby pomocou rôznych aktivít. Našim cieľom bolo vzbudiť u deti záujem o hudbu a hudobné nástroje. To sa nám aj podarilo. Detičky sa tešili, že si mohli zaspievať, počúvať hudbu a hlavne zahrať na hudobných nástrojoch.
Tatiana Hermanová
MEDZINÁRODNÝ DEŇ JABLKA V MŠ
Tak, ako každý rok, aj tento sme sa tešili na Medzinárodný deň jablka. V pondelok 21.10.2024 sme si spolu s detičkami našej škôlky pripravili čelenky, na ktorých bolo jabĺčko, ktoré si samé nakreslili. Obliekli sme chlapcov a dievčatá do červených tričiek. V košíku sme mali čerstvé jabĺčka, s ktorými sme vytvárali rôzne aktivity: Sútažili, ochutnávali jabĺčka samozrejme nechýbalo maľované čítanie, básne a piesne o jabĺčkach. Červené jabĺčko, Na jabloni dáždnik zvoní, Bolo raz jabĺčko krásne.....
Tatiana Hermanová
DARY JESENE V NAŠEJ MŠ
Pestrofarebná jeseň prišla aj k nám do materskej školy. Každé dieťa pomocou rodičov si donieslo dary z polí a záhrad. Pomocou pani učiteliek pripravili malú výstavu jesenných plodov spojenú s rôznymi aktivitami: Rozprávali sme sa o ovocí a zelenine, zakresľovali pracovné listy, vyrábali spolu s učiteľkou rôzne postavičky z ovocia a zeleniny. Na záver deti ochutnali rôzne druhy ovocia, zeleniny so zaviazanými očami.
Tatiana Hermanová
AKCIA V ZŠ - MÚDROSŤ A ŠIKOVNOSŤ NAŠICH PREDKOV
SVETOVÝ DEŇ ÚSMEVU
Svetový deň úsmevu sa oslavuje prvý októbrový piatok s cieľom zdôrazniť dôležitosť šťastia, radosti a pozitívneho postoja vo svete. Tento deň nás povzbudzuje k tomu, aby sme sa usmievali a šírili úsmevy, a tým prispeli k lepšiemu emocionálnemu a sociálnemu prostrediu v našich životoch a vo svete ako celku. Svetový deň úsmevu povzbudzuje ľudí k zamysleniu sa nad tým, čo ich robí šťastnými, a ako môžu prispieť k šíreniu šťastia v ich životoch a aj vo svete.
Aj my sme si tohto roku pripomenuli tento deň najprv rozhlasovým vysielaním o jeho histórii, význame, aj spôsoboch šírenia hlavnej myšlienky SDÚ.
Ráno si žiaci, pedagogickí aj nepedagogickí pracovníci našej školy pripli na oblečenie smajlíka, symbol tohto dňa. Žiaci sa navzájom obdarovali smajlíkmi, niektorí podarovali smajlíkov dospelým. Vo vestibule bola pripravená nástenka, na ktorú jednotlivé triedy pripli vtipy, neskôr počas dvoch dní mali žiaci možnosť hlasovať za najlepší vtip. Vyhrala 9.A, druhá bola 6.A a tretia 5.A.
EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV
Ako každý rok, aj tohto roku sme si pripomenuli význam osvojovania si cudzích jazykov, rôznorodosť kultúr , možnosť poznávania akejkoľvek krajiny, schopnosť dorozumieť sa, vedieť si prečítať knihu, noviny, časopisy, porozumieť piesni, ktorá sa nám páči…….
Na hodinách nemeckého jazyka a ruského jazyka si žiaci spolu s p.učiteľkami povedali o význame EDJ – Európskeho dňa jazykov a prečo je potrebné učiť sa cudzie jazyky. Na tabuľu pripli vlajky štátov, ktoré sa u nás, v škole, učíme. Naučili sa niektoré výrazy vo všetkých jazykoch: ďakujem, dobrý deň, škola, trieda a pod.
Žiaci 7.A mali vypracovaťprojekt Jazykmi za mier a 9.A mali navrhnúť obrázok na tričko EDJ, čím sa zapojíme do súťaže “Tričko Európsky deň jazykov.
Na hodinách anglického jazyka sme si pripomenuli EDJ iným spôsobom ako po minulé roky. Vďaka našej kolegyni Mgr. J.Nesrstovej sme sa dostali do mnohých krajín, ktoré navštívila: USA, Španielska, Laponska, Guatemaly, Kostariky. Svoje pútavé rozprávanie obohatila o mnohé fotky, porozprávala o ich kultúrnych zvykoch, národných jedlách, sviatkoch. Potešilo nás, že v triedach, kde svoj výklad absolvovala v angličtine, žiaci kolegyni rozumeli a väčšina jej aj na otázky odpovedala. Chceme sa jej touto cestou srdečne poďakovať za zaujímavé informácie , ktoré nám rozšírili naše poznatky.
MVDr. Jana Kakutová
VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTO
DEŇ VĎAČNOSTI
Deň vďačnosti sa oslavuje každoročne 21. septembra na celom svete. Jeho história siaha do roku 1965, keď medzinárodné zhromaždenie rozhodlo, že by bolo dobré mať jeden deň v roku formálne vyjadrenie vďačnosti. Je to deň, kedy by sme mali všetci porozmýšľať, za čo sme vďační a komu. Tento deň bol ideálnou myšlienkou na to, aby sme sa so žiakmi našej školy spoločne porozprávali o tom, za čo sme v našich životoch vďační. Aj za to “dobré” aj za to “zlé”. Žiaci druhého stupňa na hodinách občianskej náuky a výtvarnej výchovy vytvorili abecedu vďačnosti. V skupinách si zmerali sily a odhaľovali v akom jazyku je napísané slovo ĎAKUJEM. Každý žiak si vyrobil list vďaky, z ktorého vznikol strom vďačnosti na chodbe našej školy. Všetci jednohlasne zhodnotili, že máme za čo v živote ďakovať.
PaedDr. Gajdošová, Mgr. Kuľhová
5
„NIE JE TO MÔJ ODPAD, ALE JE TO MOJA PLANÉTA“
V dňoch 13.- 29. septembra 2024 sa všetci žiaci našej školy zapojili do projektu neziskovej organizácie Upracme Slovensko s názvom „Nie je to môj odpad, ale je to moja planéta“. Zbierali a separovali odpad na pridelenom úseku spolu so svojimi vyučujúcimi. Podarilo sa nám vyčistiť areál školy a okolie obce Koškovce. Planéta je náš spoločný domov a my všetci sme zodpovední za to, v akom stave ju odovzdáme budúcim generáciám. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do tejto akcie zapojili.
PaedDr. Gajdošová
7
SPOLOČNE ŠPORTUJEME V ŠKOLSKOM KLUBE DETÍ.
V týždni od 23.9. do 27.9.2024 sme sa v Školskom klube detí zapojili do Európskeho týždňa športu, ktorý je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a pohybovej aktivity v celej Európe.
Cieľom tohto projektu bolo poskytnúť deťom priestor na aktívne využívanie voľného času prostredníctvom spoločných športových aktivít. Motivovať ich k pravidelnému športovaniu, aby sa pohyb a zdravotný štýl stal súčasťou ich bežného života.
74
ZÁLOŽKY DO KNIHY
V našej škole sme v septembri zorganizovali tvorivú aktivitu zameranú na výrobu záložiek do kníh. Činnosť prebehla pod vedením učiteľov a bola zameraná na rozvoj jemnej motoriky, tvorivosti a fantázie. Každý žiak mal možnosť vytvoriť si vlastnú originálnu záložku, ktorú si mohol prispôsobiť rôznym technikám – kreslením, lepením farebných papierov, stužiek a ďalších ozdôb.
Okrem výtvarných zručností si žiaci precvičili aj tímovú spoluprácu, keďže mnohé záložky boli vytvorené spoločne v malých skupinkách. Celá aktivita mala navyše aj environmentálny rozmer, keďže sa využívali recyklované materiály. Výsledkom boli jedinečné záložky, ktoré si žiaci mohli vziať domov, prípadne venovať svojim spolužiakom alebo priateľom.
Podujatie prebehlo v priateľskej atmosfére a veľký záujem zo strany žiakov naznačuje, že podobné tvorivé aktivity budeme v budúcnosti určite opakovať.
Mgr. Janette Gondorová
5
ŠKÔLKA OTVÁRA SVOJE BRÁNY
Po letných prázdninách sme srdečne privítali detičky v našej materskej škole v triede včielok. Pre každé dieťa sme pripravili darček a želali sme im veľa pekných chvíľ v novom školskom roku 2024/2025. Máme tu september 2024 a tí starší prichádzali do škôlky medzi svojich spolužiakov s množstvom dovolenkových zážitkov. Do našich tried nastúpili prvýkrát aj tí mladší a pani učiteľky ako ich „školské mamičky“ ich s láskou a trpezlivosťou zoznámili so všetkým, čo potrebujú k životu. Budeme veľmi šťastní, keď sa v našej materskej škole budú cítiť ako doma, vytvoríme si kamarátstva, naučíme sa novým zručnostiam a bude vám chutiť to, čo vám navaria tety kuchárky. Výchova dieťaťa v zdravom prostredí je pre nás životným poslaním. Sme pripravení si vypočuť každý problém. bôľ a strach. Poteší nás dobrý nápad, úsmev a konštruktívna spätná väzba.
Tatiana Hermanová