Koľko rečí vieš .........
Aj tohto roku sme si na hodinách angličtiny, nemčiny a ruštiny pripomenuli význam učenia sa cudzích jazykov, rozmanitosť kultúr v jednotlivých európskych krajinách a ich porovnávanie. Taktiež sme si so žiakmi povedali o delení jazykov do skupín, kam patrí náš materinský jazyk – slovenčina a kam jazyky, ktoré sa u nás učia ako prvý a druhý cudzí jazyk. Vysvetlili sme si pojem polyglot a uviedli niekoľko príkladov ľudí, ktorí ovládajú viacero cudzích jazykov.
EDL – Európsky deň jazykov si každým rokom pripomína viac a viac škôl. Pripravujú si pre žiakov rôzne aktivity. Aj u nás sme si na hodinách angličtiny, nemčiny a ruštiny povedali o histórii EDL. Jednotlivé aktivity boli ovplyvnené aj tým, že angličtinu sa naši žiaci učia dlhšie ako ostatné jazyky v rámci druhého cudzieho jazyka.
Na hodinách nemeckého a ruského jazyka sme so žiakmi 7.A, 8.A ,9.A a 9.B putovali s Larou po jazykovej ceste naprieč Európou. Spoznávali sme, že tieto jazyky odrážajú rozmanitosť kultúr a tradícií. Odhaľovali sme koľko spoločného majú, ale aj rozdielne znaky, ich abecedu a niektoré kľúčové slová i frázy. Žiakom sa toto putovanie európskymi jazykmi so sprievodkyňou Larou veľmi páčilo, pretože každý z nich má jedinečnú identitu a príbeh. Cieľom bolo motivovať žiakov pochopiť dôležitosť učiť sa viaceré jazyky.
Žiaci 3.A triedy na hodine anglického jazyka precvičili hru na zopakovanie farieb, v 4., 5. a 6. ročníku si zopakovali časti tela, farby a číslovky pomocou zhotovenia príšerky, u každého žiaka bola tá jeho v niečom iná: jedna mala tri oči, druhá jedno, jedna bola zelená, druhá fialová, tretia oranžová... Žiakom sa táto aktivita veľmi páčila, pobavili sa, aj si zopakovali slovnú zásobu a ani dve príšerky v jednej triede neboli rovnaké.
V 7. A triede si žiaci pripravili názvy niektorých európskych štátov v ich jazyku. Ich úlohou bolo nakresliť vlajku, taktiež pozdravy a typické jedlá danej krajiny. Siedmaci dostali za úlohu pripraviť si po dve krajiny, podobnú úlohu mali ôsmaci, tí mali aj frázy Ako sa máš? a Ako sa voláš? Po odprezentovaní pripravených krajín sme si povedali o podobnosti niektorých jazykov a takisto o ich rozdielnosti. Deviataci si preverili svoje vedomosti z geografie, keď vytvárali dvojice – fotografie známych pamätihodností kompletizovali s ich názvami a taktiež názvami mesta a krajiny kde sa nachádzajú. A nemusia sa za svoje vedomosti hanbiť – chválime ich! Deviataci mali taktiež podobnú aktivitu ako siedmaci a ôsmaci, len iné krajiny.
Chceli by sme pochváliť našich žiakov, že si na hodiny pripravili materiály a snažili sa zapojiť do aktivít ako najlepšie vedeli.
MVDr. Jana Kakutová