• Medzinárodný volejbalový turnaj učiteľov

• Dňa 27.10.2017 sa v Kamenici nad Cirochou uskutočnil medzinárodný volejbalový turnaj učiteľov. Bez prehry ho absolvovali učitelia ZŠ s MŠ Koškovce, ktorí sa stali celkovými víťazmi turnaja. Druhé miesto obsadili učitelia z ukrajinskej Kamjanice, tretie miesto obsadili učitelia domácej Kamenice nad Cirochou a štvrté učitelia z Topoľovky.

Blahoželáme yes

• Súťaž Prvej pomoci

• Dňa 23.10.2017 sa na Strednej zdravotníckej škole v Humennom uskutočnila súťaž Prvej pomoci pre 9. ročníky základných škôl.

Ako prvé museli súťažiaci zvládnuť teoretickú časť formou testu. Ten bol zložený z 27. otázok. V druhej časti si overili praktické zručnosti. Bolo pre nich pripravených 5 stanovíšť. Na figurantoch museli ukázať, ako by sa zachovali a reagovali v prípade, ak by mali pomôcť človeku v bezvedomí, s popáleninou, uštipnutí hmyzom, otvorenou zlomeninou a krvácaním. Na každom stanovišti mohlo družstvo získať 10 bodov. Po splnení všetkých úloh sa body spočítali.

Všetky družstvá boli dobre pripravené, no ako na každej súťaži, tak aj tu vyhráva najlepší a my sa veľmi tešíme, že najlepšími toho roku boli žiačky našej školy Lenka Bezegová, Barbora Horvátová, Diana Jenčíková a Viktória Valichnačová.

Dievčatám srdečne blahoželáme a veríme, že všetci súťažiaci by podali prvú pomoc aj v skutočnosti a tak zachránili niekomu ľudský život.

• Naša inklúzia

• 19.10.2017 Medzigeneračné akcie sú obohatením tak pre staršiu generáciu (sebarealizácia a vnímanie vlastnej hodnoty; vnímanie seba samého; nachádzanie priateľov medzi mladšími ľuďmi) ako aj pre mladšiu generáciu (zdrojom múdrosti a skúseností, zmeny postojov mladších ľudí k starším, zlepšovanie vzťahov a prekonávanie bariér medzi obidvomi generáciami).

V poradí tretie tvorivé dielne konané 19.10.2017 v Základnej škole s materskou školou a Dennom stacionári v Koškovciach boli zamerané na rómske i nerómske remeslá z regiónu Horný Zemplín (tkanie na krosnách – folklórna skupina Kudzeľ, Dlhé nad Cirochou; korytárstvo – Milan Karľa, Snina; hrnčiarstvo – Anna Blažniková, Zemplínske Hámre; kováčstvo – Kamil Kavčák, Snina; košikárstvo – Mgr. Ľuba Babičová, SŠI – Humenné) doplnené výrobou leporela s akademickým maliarom Andrejom Smolákom a informáciami z histórie i súčasného života rómov na Slovensku v podaní Agnes Horváthovej - zakladateľkou a štatutárnou zástupkyňou občianskeho združenia Romano kher – Rómsky dom a členkou Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny pri Rade vlády SR pre národnostné menšiny a etnické skupiny za rómsku národnostnú menšinu.

Myšlienkou celého podujatia bola inklúzia, senzibilizačné aktivity seniorov i detí z rôznych komunít pod názvom príslovia: „Láska nepozná starobu a srdce nepozná vrásky.“ Spoločným tvorením žiakov a seniorov sme si želali: priblížiť, vyzdvihnúť ťažký život našich predkov, podporiť vzťah k manuálnej činnosti, rozvíjať kreativitu i estetické cítenie, odbúravať predsudky, vzájomne sa spoznávať, povzbudiť a dodať sebadôveru i deťom z rómskej komunity, posilniť vzťahy medzi obyvateľmi obce, spestriť voľné chvíle seniorom, povzbudiť ich k ručným prácam.

Sme šťastné, že očakávaný prínos akcie: zvýšiť sebavedomie, prekonať seba samého, získať nové životné skúsenosti, odovzdávať svoje znalosti druhým, cítiť sa užitočným, získavať nové znalosti a zručnosti, vedieť vypočuť jeden druhého, mať záujem o človeka so všetkými jeho starosťami i radosťami, zastaviť sa, ukázať, že nám na človeku záleží (bez rozdielu veku, farby, vedomosti, povahy...), dať zažiť a pocítiť: „Aj ty si súčasťou tohto sveta“ bol naplnený.

Koškovská škola pod vedením riaditeľa školy RNDr. Františka Bočkaya a obce Koškovce so starostom Ing. Vladimírom Babičom je aj naďalej dielňou, kde pokračuje premena snov na realitu a zároveň je aj miestom, kde sa rodia ďalšie nové sny.

Organizátorky (OZ Gaštanový koník, Snina pod vedením Mgr. Jany Karľovej, PaedDr. Jana Partiková, PhDr. Martina Panócová) ďakujú všetkým za pomoc pri zabezpečení akcie a za príjemnú atmosféru.

Jana Partiková,
              školský špeciálny pedagóg

• Okresné kolo v cezpoľnom behu

• V piatok 06.10.2017 Centrum voľného času Dúha v Humennom usporiadalo Okresné kolo v cezpoľnom behu jednotlivcov a družstiev základných a stredných škôl. Na tomto preteku štartovali aj naši žiaci. Družstvo dievčat sa umiestnilo na 4. mieste a družstvo chlapcov na piatom mieste. Blahoželáme