• Majstrovstvá okresu v bedmintone

• Centrum voľného času DÚHA dňa 20.02.2020 a 21.02.2020 organizovalo na ZŠ Pugačevovej majstrovstvá okresu v bedmintone žiačok a žiakov. Po vyraďovacích kolách naši žiaci a žiačky postúpili a v okresnom kole vybojovali v žiackom zastúpení: Adam Turcovský, Samuel Balica a Tomáš Hrin 3. miesto. Žiačky skončili o čosi lepšie, keď sa im vo finále nepodarilo zdolať žiačky zo ZŠ J. Švermu a skončili tak na krásnom 2. mieste. Za žiačky našu školu reprezentovali: Aneta Meždejová, Martina Sitarčíková a Mária Sitarčíková.

Celkové poradie žiakov:

1. miesto - ZŠ Pugačevova

2. miesto - ZŠ Kudlovská

3. miesto - ZŠ s MŠ Koškovce

4. miesto - ZŠ J. Švermu

5. miesto - ZŠ Radvaň n/Laborcom

6. miesto - ZŠ Papín

Celkové poradie žiačok:

1. miesto - ZŠ J. Švermu

2. miesto - ZŠ s MŠ Koškovce

3. miesto - gymnázium sv Cyrila a Metoda

4. miesto - ZŠ Komenského

5. miesto - ZŠ Dargovských Hrdinov

6. miesto - ZŠ Papín

Týmto by som sa chcel žiakom našej školy veľmi pekne poďakovať za predvedený výkon.

Mgr. Martin Laco

• Fašiangová zábava

• Výborná nálada a skvelá atmosféra zavládla v piatok 7. februára na posledných dvoch vyučovacích hodinách v ZŠ s MŠ v Koškovciach. Priestory ŠKD sa zaplnili vílami, princeznami, zvieratkami, spidermanmi, športovcami, pirátmi ... Kreativita a fantázia rodičov s deťmi sa opäť ukázala v podobe krásnych výtvorov počas dní pred pôstom. Chrípkové obdobie nám nedovolilo posledné dva roky toto podujatie zorganizovať, ale tentokrát sme to ešte stihli pred vyhlásenými chrípkovými prázdninami :-). Po promenáde a prezentácií masiek nasledovala pravá fašiangová zábava. Na záver boli všetky deti odmenené sladkosťou. Veríme, že aj na ďalšej fašiangovej veselici budeme môcť obdivovať šikovnosť rodičov a ich detí pri vytváraní masiek.

Mgr. Janette Gondorová

• Beseda s veterinárnym lekárom

• Naši žiaci denne počujú o dôležitosti dodržiavania osobnej hygieny v súvislosti s takými ochoreniami ako je chrípka, alebo infekčná žltačka.

Lenže existuje oveľa viac ochorení, ktoré ohrozujú naše zdravie, alebo sú dokonca smrteľné a stačí len dodržiavať základné pravidlá hygieny. O týchto ochoreniach sa dozvedeli žiaci 1. – 4. ročníka a špeciálnych tried 31.01.2020 počas besedy s veterinárnym lekárom. MVDr. Miroslav Kakuta im počas besedy vysvetlil základné informácie o besnote a viacerých parazitárnych ochoreniach a ich pôvodcoch ako sú škrkavky, blchy, vši, kliešte. Porozprával o prenose pôvodcov týchto ochorení na človeka, pomocou obrázkov na interaktívnej tabuli mali možnosť ich vidieť, tak isto ako vyzerá poštípanie blchou na koži, vši vo vlasoch, vysvetlil dôležitosť predchádzaniu nakazenia sa. Zdôraznil, že taká besnota je smrteľným ochorením pre človeka, ak po pohryznutí zvieraťom nevyhľadáme lekára. Pýtal sa na ich zvieratá doma a v ich okolí, žiaci mu odpovedali na viaceré otázky, alebo sa pýtali, čo ich zaujímalo.

V závere besedy žiaci dostali informačné letáky informujúce o najčastejšie sa vyskytujúcich ochoreniach našich domácich maznáčikov.

MVDr. Jana Kakutová

• Šaliansky Maťko nám priniesol víťazstvo

• Koniec januára už tradične patrí interprétom slovenských povestí. Koná sa totiž okresné kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko J. C. Hronského v Humennom. Dňa 23.01.2020 prebiehal už 27. ročník tejto súťaže, ktorá prezentuje krásu našej slovenčiny i múdrosť našich predkov.

Podujatie, prilákalo do priestorov CVČ Dúha v Humennom 25 nadaných recitátorov. Aj naša ZŠ s MŠ v Koškovciach je pravidelným účastníkom na tomto recitátorskom podujatí.

Tohto roku nás na tejto súťaži reprezentovali Daniel Kočan z 2. ročníka a Ema Mrizová z 5.A. Obidvaja podali výborné výkony a dokázali svoje výnimočné recitátorské schopnosti, čo sa odzrkadlilo aj v konečnom umiestnení. Ema Mrizová obsadila v 2. kategórii 3. miesto a Daniel Kočan sa v 1. kategórii umiestnil na úžasnom 1. mieste. Danielko bude reprezentovať našu školu i celý okres vo februári na krajskom kole v Prešove.

Srdečne blahoželáme víťazom a Danielkovi želáme veľa úspechov na krajskom kole v Prešove.

Mgr. Anna Stirčáková

• Príbehmi k poznaniu – Úspešní Rómovia

• Žiaci 8.B, 9.B a 10.A triedy sa dňa 12.11.2019 formou publikácie Príbehmi k poznaniu – Úspešní Rómovia zoznámili s pätnástimi mladými ľuďmi z celého Slovenska, ktorí majú jedno spoločné. Sú to mladí úspešní Rómovia, ktorí sa aj napriek ťažkým životným prekážkam dokázali presadiť a inšpirovať druhých.

Žiaci si mohli prečítať o životnej ceste jednotlivých mladých Rómoch, o ich náročnej životnej situácii, o ich pocitoch, o ich snoch, … Dozvedeli sa, že napriek životu v osade svoju cestu za svojim snom nevzdali a dnes študujú, venujú sa umeniu, pracujú na školách a v médiách. V závere žiaci vyjadrili svoje predstavy o budúcom povolaní a živote.

Triedna učiteľka Mgr. Martina Ficová a pani asistentka Alenka Voroňaková ďakujú žiakom za ich otvorenosť.

• Posvietim si lucerničkou

• Dňa 06.11.2019 žiaci 9.B triedy počas pracovného vyučovania ako spomienku na svojich blízkych, živých aj zosnulých, vyrábali lucerničku ako symbol svetla na našej ceste životom. Zároveň si zaspomínali aj rómskymi piesňami, ktoré si spoločne zahrali a zaspievali.

Žiakom za ich tvorivosť a zručnosť ďakuje triedna učiteľka Mgr. Martina Ficová.