• Bedminton žiačok

• V Humennom sa 27.02.2019 uskutočnilo obvodné finálové kolo v bedmintone žiačok základných škôl. Naše dievčatá obsadili krásne druhé miesto. Blahoželáme! Konečné poradie: 1. miesto ZŠ J. Švermu Humenné, 2. miesto ZŠ s MŠ Koškovce, 3. miesto ZŠ Komenského Medzilaborce, 4. miesto CSŠ Duchnovičova Humenné. Gratulujeme!

• Veselý úsmev

• Beriem kefku otvor ústa,

vyčistím ti zúbky z vnútra.

Čistím zúbky sem a tam,

biele zúbky raz dva mám.

Ak chceš zdravé zúbky mať,

nesmieš sladké papať.

Žiadny cukrík ani lízanku,

čistiť zúbky večer a ráno po spánku.

Hore dolu, hore dolu,

umyjeme zúbky spolu.

Tuti fruti do zákruty,

zúbkom sladká pasta chutí

Mliečne zuby majú dôležitú úlohu nielen pri žuvaní, pri tvorení slov, ale ovplyvňujú aj vývoj čeľuste a postavenie stálych zubov. Treba sa o ne starať a snažiť sa zabrániť ich predčasnej strate.

P. učiteľky Mgr. Katarína Šimečková a Zuzana Orečná sa preto rozhodli a zorganizovali stretnutie detí s dentálnou hygieničkou – Simonou Kulanovou - v našej materskej škôlke. Dentálna hygienička odovzdala deťom základné informácie o zuboch, ich stavbe, vzniku kazu, o výžive, pôsobení cukrov zo sladkostí a nápojov na zuby.

Detičky zaujala najmä veľká maketa chrupu, na  ktorom im „teta Simona“ predviedla techniku správneho čistenia zúbkov. Spoločné vyfarbovanie obrázkov malo tiež svoje čaro, ale darček – krásna novučičká zubná kefka - bol najväčším potešením v závere aktivity.

Čím skôr vypestujeme u detí návyk na pravidelnú hygienu ústnej dutiny, tým je to pre nich lepšie. Získané a osvojené návyky už v predškolskom veku totiž doprevádzajú dieťa celý život.

Dentálnej hygieničke Simone Kulanovej ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu návštevu.

Jana Partiková

• Súťaž v spelovaní

• Pretože v angličtine sa slová obvykle inak píšu ako čítajú, je niekedy potrebné povedať slovo po hláskach. Zvlášť to platí pre osobné údaje, meno a adresu. Spelovanie, hláskovanie je nutné vnímať ako praktickú záležitosť.

Tretiaci a štvrtáci našej školy už vedia vyspelovať v anglickom jazyku všetky hlásky. Dňa 14.02.2019 si svoje schopnosti overili šestnásti v súťaži v spelovaní.

Najprv hravou formou súťažili v skupinách. Zahrali si jednoduchú hru slovný had, potom počúvali a vyznačovali slovo, ktoré počuli, bolo vyhláskované učiteľkou. V priebehu dvoch minút mali v skupine povedať po hláskach čo najviac daných anglických slov.

Potom súťažil každý sám za seba. Skupinu 16 slov, úroveň 3, najrýchlejšie vyhláskoval Dušan Kontuľ zo 4.A, na 2. mieste sa umiestnila jeho spolužiačka Ema Mrizová a ako 3. v poradí skončila tretiačka Ema Andrejčáková.

Blahoželám víťazom a chválim všetkých, ktorí sa do súťaže zapojili. Ich schopnosť spelovať je na vysokej úrovni.

Mgr. Zuzana Hajdučková

• Prikrmovanie vtákov v zime

•  Príchodom jesene a zimy sa pri ľudských obydliach objavujú vtáky, ktoré hľadajú  v blízkosti ľudí potravu a bezpečný úkryt . Vtáctvu môžeme pomôcť prežiť náročné obdobie, kedy sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy. Prikrmovaním pomôžeme najmä počas dní s mrazmi a v čase, keď vhodná potrava pre ne je pod vrstvou snehu.

Príchod chladných, mrazivých dní sa aj pre tretiakov našej školy spája s prikrmovaním vtákov. Už od novembra každé ráno nasypali do kŕmidla semená slnečnice. Tu sa potom chodili hostiť rôzne druhy vtákov.  Žiaci ich pozorovali, snažili sa rozoznávať. Vyhľadali jednotlivé druhy v atlase vtákov, maľovali obrázky a poznávali druhy, ktoré sa hostia na kŕmidle v našej škole.

Ochranárka Ing. Anna Macková prišla 12.02.2019 k deťom do našej školy a predstavila im aj iné druhy, ktoré je možné u nás pozorovať. Naučila žiakov, kde umiestniť búdku pre vtáčiky, čím ich prikrmovať a čo určite do kŕmidla nedávať, ako často, dokedy a prečo sa o vtáčiky v zime starať.

Odmenou za pomoc nám je pestrý život a vtáčí ruch na kŕmidle. V jari a v lete budeme vďační za ich spev, chytanie hmyzu v našom okolí.

Pani ochranárka Ing. Anna Macková potešila deti aj krásnym vzácnym darom. Doniesla so sebou tri netopiere. Ukázala im, ako sa o ne stará, ako ich kŕmi, napája vodou. Niektorí nabrali odvahu a netopiere pohladkali.

Ďakujeme za príjemné popoludnie.

Mgr. Zuzana Hajdučková

• Zimná výzdoba

• Zima, zima, zima... všade zima. Nielen vonku, ale aj na našich nástenkách a na našej výzdobe. Pani učiteľka Kuľhová zmenila vianočnú výzdobu za zimnú. Máme síce zimu radi, ale už sa všetci tešíme na jarné slniečko a jarnú výzdobu.

• Náš adventný dar

• V predvianočnom adventnom čase podporili žiaci a učitelia našej školy nápad p. uč. Krajníkovej a Kuľhovej, ako urobiť radosť deťom, ktoré žijú v detskom domove vo Vranove nad Topľou. Rozhodli sme sa pre nich urobiť zbierku hračiek a poslať im tieto hračky na Vianoce. Žiaci si „konečne“ urobili vo svojich izbách doma poriadok a doniesli do školy knihy, zápisníky, plyšáky, autá, bábiky a spoločenské hry s ktorými sa už nehrajú. K deťom - žiakom sa pripojili aj pani učiteľky. V tomto adventnom čase sme ukázali, že vieme myslieť aj na druhých, že nie sme sebeckí a vieme sa podeliť a robiť radosť iným. A to, že toho bolo naozaj dosť vidíte na našich fotografiách. Veríme, že sme im spríjemnili štedrovečerný čas aj darčekmi, ktoré sme im poslali my. Ďakujeme p. uč. Krajníkovej za doručenie týchto hračiek do detského domova.

Mgr. Sabina Kuľhová

• Vianočná výzdoba

• V čase najkrajších sviatkov roka sa aj naša škola obliekla do vianočných šiat. Všade na nás dýchala vianočná atmosféra a vianočná výzdoba. Aj zvonček na začiatok a koniec hodiny hral vianočné melódie. Tento rok sa u nás všetko zafarbilo do ružovej, striebornej a bielej farby. Ako to u nás v škole vyzeralo? Pozrite sa sami.

Mgr. Sabina Kuľhová