• Skúsenosť – najlepší učiteľ

• Zanechať kúsok z nás v krajine úsmevov v Thajsku nám nestačilo. Rozhodli sme sa preto vytvoriť žiakom našej  Základnej školy s materskou školou v Koškovciach zážitok, emocionálne prežívanie skutočnej situácie na vlastnej koži. Dňa 14.06.2018 sme si k nám pozvali na hodinu geografie návštevu z Indonézie, z mesta Gemolong (okres Sragen), ktoré sa nachádza pri väčšom meste Solo, Yogjakarta na ostrove Java.

Už Cicero proklamoval, že skúsenosť je najlepším učiteľom. Takýto spôsob učenia vedie často k silným zážitkom a spontánnemu učeniu sa. Podľa výskumov až 80% nášho poznania pochádza z vlastných zážitkov, ktoré si následným racionálnym spracovávaním pretavíme do podoby všeobecného poznatku, ktorým sa riadime. Tieto poznatky sú uchovávané v dlhodobej pamäti a veľmi rýchlo sa nám pri konkrétnej situácii „vybavujú“.

A to bol prvoradý cieľ - udržať naučené čo na najdlhšie obdobie. Žiaci, ale aj zúčastnení pedagógovia, sa podozvedali z rozprávania a videí o tejto krajine zaujímavosti, ktoré sa v knihách nedočítajú. Veď kto z nás má možnosť byť pri prebudení sa sopky, pozorovať hada a nebáť sa, že Vám ublíži? Žiaci si taktiež mohli porovnať vyučovanie v Indonézii s naším vyučovaním a ostali naozaj prekvapení.

A viete, čo nás nadchlo najviac? Úžasný úsmev, vyžarujúci pokoj, vypočutie si okrem ich úradného jazyka Bahasa aj ďalšie jazyky (Jawa, Soft Jawa- king), zadívanie sa na úchvatný indonézsky tanec a zistenie, ako sa píše názov Koškovce.

Zážitkov máme neskutočne veľa. Chceme sa zároveň poďakovať Slamet Wahyuni (Sheile), že prijala naše pozvanie, riaditeľovi školy RNDr. Františkovi Bočkayovi a starostovi obce Ing. Vladimírovi Babičovi, že nám umožnili privítať túto návštevu v koškovskej škole.

Jana Partiková

• Krajské kolo vo vybíjanej žiačok

• Po Tomášovi Hrinovi, ktorý zvíťazil v krajskom kole geografickej olympiády žiakov siedmeho ročníka, máme tentokrát opäť víťazky krajského kola vo vybíjanej. Dievčatá vo finálovej skupine 28.05.2018 postupne porazili víťazky okresov Sabinov, Kežmarok a Bardejov. Bez prehry postúpili do finále, kde jednoznačne porazili Prešov 16:9 a opäť postúpili na majstrovstvá Slovenska. Dievčatá, niečo fantastické! Ďakujeme a blahoželáme!

• Okresné kolo vo vybíjanej žiačok

• Ďalšie víťazstvo v okresnom kole vybojovali v Humennom 22.05.2018 žiačky ZŠ s MŠ Koškovce. Tentokrát vo vybíjanej. V tomto športe sa našim dievčatám zvykne dariť. V posledných rokoch sú dvojnásobné majsterky kraja a z majstrovstiev Slovenska priviezli štvrté i ôsme miesto. Dievčatá blahoželáme a držíme palce na krajskom kole!

• Obvodné kolo vo florbale žiakov

• Ďalší pohár, do tohtoročnej bohatej zbierky, za tretie miesto v obvodnom kole vo florbale 24.04.2018 vybojovali žiaci ZŠ s MŠ Koškovce. Blahoželáme. Konečné poradie: 1. miesto ZŠ s MŠ Košarovce, 2. miesto ZŠ Hrnčiarska Humenné, 3. miesto ZŠ s MŠ Koškovce, 4. miesto ZŠ J. Švermu Humenné 5. a 6. miesto ZŠ Duchnovičova Medzilaborce a ZŠ Pugačevova Humenné.

• Obvodné kolo vo florbale žiačok

• Ďalšie víťazstvo v obvodnom kole vybojovali 23.04.2018 žiačky našej školy. Tentoraz obhájili minuloročné prvenstvo vo florbale. Bez prehry absolvovali finálový turnaj, ktorý sa uskutočnil v Humennom. Konečné poradie : 1.miesto ZŠ s MŠ Koškovce, 2.miesto ZŠ s MŠ Ohradzany, 3.miesto ZŠ Komenského Medzilaborce, 4.miesto ZŠ J. Švermu Humenné. Blahoželáme dievčatá! Nech sa tak darí aj v krajskom kole, kde budeme obhajovať minuloročné druhé miesto.

• Krajské kolo v basketbale žiačok

• V piatok 20.04.2018 sa v Poprade uskutočnilo krajské kolo v basketbale žiačok základných škôl. Okres Humenné reprezentovala naša ZŠ. Prehra s basketbalistkami z Popradu a víťazstvo so ZŠ zo Sabinova, nás posunulo do boja o tretie miesto. V ňom sme nestačili na basketbalistky z Lendaku. Konečné poradie : 1.miesto ZŠ Poprad, 2.miesto ZŠ Stará Ľubovňa, 3.miesto ZŠ Lendak, 4.miesto ZŠ s MŠ Koškovce, 5.miesto ZŠ Prešov, 6.miesto ZŠ Sabinov. Dievčatá blahoželáme!